Dne 17. 2. 2004 byla na interním oddělení hospitalizovaná pacientka s morbidním typem obezity (BMI nad 40). K uložení této pacientky bylo nutné dvou standardních postelí. Na jedné posteli leželo veliké tělo a vcelku normálně hovořící hlava, na druhé posteli leželo obrovské břicho, v němž byla obrovská dekubitální nekróza. Doma pacientka údajně ještě přednedávnem chodila. Neví se, kolik vážila, ale anamnestické údaje hovoří o 270kg, nejsou zcela spolehlivé. Pacientka byla febrilní, byla u ní opakovaně prováděná nefrektomie. Obtížné bylo polohování.

Údaje k 17. 2. 2004

Pacientka: žena

Věk: 51 let

Povolání: úřednice, nyní v invalidním důchodu

Výška: 168 cm

Hmotnost: cca 270 kg

BMI: 96

Laboratorní hodnoty při přijetí dne 18. 2. 2004

Albumin: 13 g/l

CRP: 434,5 mg/l

Celk.Cholesterol: 2,5 mmol/l

Kreatinin: 85 µmol/l

Urea: 11,5 mmol/l

Glukóza: 6,3 mmol/l

Obezita pacientky byla způsobena soustavným přejídáním, konzumací kalorických jídel a nedostatkem pohybu. Důvodem přijetí do nemocnice bylo onemocnění horních cest dýchacích, týdenní febrilie a upoutání na lůžko z důvodu morbidní obezity. Celkový pobyt v nemocnici trval přibližně 2 měsíce. Hospitalizovaná na interním oddělení.

Diagnóza: Pickwikův syndrom (označení používané pro obézní pacientky s chronickou respirační insuficiencí)

Další onemocnění: Diabetes mellitus II. Typu, léčená PAD

Stav pacientky: nepohyblivá, dušná, píštěle, kožní defekty, intertrigo, abscesy, dekubitus tukové tkáně břicha, febrilie

Léčba: podávány utišující léky, ATB, léky na odkašlávání, kyslík, převazy chirurgem, pravidelná péče personálu.

Spolupráce s pacientkou byla bezproblémová. Vzhledem k morbidní obezitě povolán nutriční konziliář a nutriční terapeut. Následně byla podávána redukční výběrová dieta. Během pobytu byl celkový úbytek váhy cca 30 kg.

Dne 26. 4. 2004 byla pacientka předána do LDN. Hmotnost byla cca 240 kg a BMI 85. Pacientka je nadále nepohyblivá, bez svalové síly. Cílem bylo obnovit pohyblivost pacientky a snížit tělesnou hmotnost na 150 kg, aby byla možná operace (nosnost operačního stolu).

Během 1. týdne se pacientka s pomocí personálu pokouší posadit na posteli, bohužel bez úspěchu, protože ji dusí kožní vak.

Během 2. týdne se s pomocí personálu posadí. Byl povolán protetik. Pacientka začíná s pomocí personálu a speciálně uzpůsobeného chodítka s vaničkou (zde byl umístěn břišní kožní vak) chodit.

Postupně se učí chodit o 2 francouzských holích. Jsou viditelné úspěchy. Pacientka ubývá na váze, a zlepšuje se i stav svalové hmoty. Má přísnou redukční dietu o 6000 kJ s bílkovinnými přídavky podávanými 3x denně po 10 dkg. Do stravy je přidáván bílkovinný přípravek Protifar podáván 3x denně 2 odměrky.

Pacientka je léčena ATB – léčba zanětů, Nizoral – na potlačení mykózy, použití obvazového materiálu.

Během pobytu v LDN se scházela chirurgická konzilia o posouzení možnosti operativního odstranění břišního kožního vaku – dermolipektomie.

Dne 24. 11. 2004 nástup do nemocnice na chirurgické oddělení, s hmotností cca 145 kg a BMI 51. Nadále podávána redukční dieta s přidáváním přípravku Protifar. Podávají se léky Pancreolan a Propafenon.

Bylo provedeno odstranění břišního kožního vaku. Hmotnost odstraněné tkáně byla 32 kg.

Laboratorní hodnoty po operaci dne 28. 11. 2004

CRP: 112,6 mg/l

Kreatinin: 73 µmol/l

Urea: 5,1 mmol/l

Glukóza: 4.5 mmol/l

Dne 7. 12. 2004 pacientka opět předána na LDN k doléčení. Během tohoto pobytu se pacientka zotavuje po operaci. Pohybuje se s pomocí francouzských holí. Nadále má redukční dietu.

Dne 17. 1. 2005 je pacientka propuštěna domů. Pohybuje se sama. Pro jistotu v chůzi používá jednu francouzskou holi. Při propuštění má hmotnost 118 kg.

Aktuální stav pacientky ze dne 30. 3. 2005: hmotnost 113 kg a BMI 40. Má pravidelný pohyb, chodí na vycházky a cvičí. Stravuje se pravidelně. Má malé porce jídel s dostatkem ovoce a zeleniny.

U pacientky zvítězila vůle nad hmotou a měla pocit lehkosti. Radovala se z běžných lidských činností.

Adriana Hloušková

Nadváha.cz - vaše snadné hubnutí